Inventura

 
Když je konec kalendářního roku tak se sluší udělat inventuru. Končí-li rok 2016, tak se také láme současné volební období, prostě jsme se přehoupli přes polovinu. To by mohl být taky důvod pro inventuru volebních plnění slibů a povolebních záměrů, prognóz, abychom napsali, co se již podařilo, a co zatím čeká.  To se ovšem týká především současné radniční koalice, která má většinu a tedy také  odpovědnost. Nevím, zda si takové vlastní hodnocení dělá, ale můžeme to udělat za ni.
V každém případě  radniční koalici podařilo splnit svůj záměr vydávat svoje radniční noviny, ať to stojí co to stojí. Takové, aby byly předmětem obdivu daleko široko a výkladní skříní města. Záměr splněn, na koruny se při tom nehledělo. Proto je třeba zřejmě šetřit jinde. Třeba na seniorech. Bylo vypátráno, že takovou "bezednou dírou" v rozpočtu města jsou např. provozní náklady pečovatelské služby. Platy v sociální sféře mají mířit nahoru i v České Třebové a někde na to musíme vzít. Proto bylo třeba zrušit jídelnu ve žluťáku, díky drahé ceně za oběd  (nejdražší v okolí) našla velká část obyvatel domu zálibu ve vaření nebo alespoň ve vyhledávání levnějšího dodavatele obědů, počet  vydaných obědů postupně klesal. Úkol splněn - jídelna od 1. ledna zrušena, i když kalkulace nákladů o "bezedné díře" vůbec nevypovídá a dokonce ve srovnání s lety 2009 - 2012 město na vlastních provozních výdajích do sociální oblasti díky štědřejšímu transferu dotace pro sociální služby z Pardubického kraje  šetří skoro dva miliony!
Peníze je ovšem třeba také vydělávat.  To se taky celkem daří. Svědčí o tom prosperující hazard, který přinesl do městské pokladny za první dva roky tohoto volebního období skoro 20 milionů korun. Takových příjmů je třeba se držet a nenechat  si "uzavřít kohoutky" lehkomyslným přijetím  vyhlášky o zákazu hazardu, na což se dali zlákat v některých okolních městech a teď smutně koukají na to, kolik nám herny vynáší. Už jsme "městem sportu", dopravní křižovatkou, také "městem hazardu"...
Peníze potřebuje každý, tedy i naše město, s tím je třeba souhlasit. Máme přece smělé plány takové, na co jiná města potřebují i desetiletí. Chceme přece: rekonstruovat hotelový dům, postavit (regionální) knihovnu, tenisovou halu Za Vodou, atletický stadion s šatnami, park Benátky, Dopravní hřiště s šatnami pro hokejbal, biokoupaliště Křivolík, Bikepark Peklák, dobrodružnou věž Peklák, cyklostezku do Rybníka, zateplit mateřskou školu U Koupaliště a základní školu Habrmanova,  po převodu na město rekonstruovat stávající "azbestovou" tělovičnu VDA na Skále, vyasfaltovat parkoviště pod Peklákem, rekonstruovat chodníky a veřejné osvětlení  na celém průtahu městem, opravovat místní komunikace a chodníky (máme i studii pro nové Nové náměstí)... K tomu musíme bohužel  splácet úvěry přijaté v předchozích letech (cca 15 mil. Kč ročně do konce roku 2018) a  už moc nemůžeme počítat s doplňkovými jednorázovými příjmy z prodeje městských bytů či dalšího majetku. Na dva roky 2017 a 2018 to je docela dost práce.
Zatím je většina z projektů jen na papíře nebo harddiscích počítačů. I to stálo spoustu času a hlavně peněz. Přiznejme, že to bez této fáze přípravy vlastně nejde, je to fáze stále náročnější, vzhledem k potřebě využít  všechny dotační možnosti, které se postupně otevírají. Jenže žadatelů je spousta a to hodně "nadržených", delší dobu dotace nebyly. K tomu přece jen otázku: nechceme toho trochu moc, nehoníme mnoho zajíců najednou? Které z akcí jsou nejdůležitější, prioritní? Jsou prioritou investice pro region, pro větší slávu, nebo investice, které budou sloužit "jenom" občanům města? Já osobně vidím potřebnou prioritu ve školních budovách města a myslím si, že by se pro jejich dobrý stav dalo udělat více, než se udělalo....
Jsem ze staré školy, z doby, kdy státní prostředky pro Českou Třebovou prakticky nebyly a město si muselo pomoci jenom spoluprací s místními podniky, dnes firmami a podnikateli. Tady se myslím nedaří. O přízeň podniků se různými způsoby (raději nerozebírat) perou dobře zvolení  papaláši z různých "zapsaných korporací" a těžko říci, zda je to vždy ku prospěchu věci. Zda by nebylo lepší, aby se nějak soustředěně využily i pro rozvoj města, pro některé větší společné dílo, třeba takové, které bude dobře vidět a které pomůže realizovat investici, která by se jinak těžko rodila. Napadá mně třeba komplex dětského a dopravního hřiště v Benátkách s dalšími veřejně přístupnými sportovišti, nebo náročnější tenisová hala, loňská priorita, akce cca za 20 milionů korun. Peníze na ni byly i v městském rozpočtu 2016, aby pak po neúspěchu s dotací rychle zmizely a letos už není tenisová hala na řadě. Myslím, že s spojením prostředků (dvou) rozpočtů města a s pomocí některých českotřebovských firem by se narodit mohla. Získat dotaci je někdy nad síly města a při znalosti zdravotního stavu současné přetlakové haly ani není na co čekat. Forma spolupráce by se jistě našla. Možná to trochu připomíná dřívější "Akci Z" ale rozhodně by se zkrátilo dlouhé čekání. A pomohli bychom si sami sobě, zajistilo by to určitou soudržnost města se sportovci s podnikatelskou veřejností.
Naopak co se daří: je to především spolupráce s Pardubickým krajem. A myslím, že to je kolem nás všude vidět. Nutno zmínit nejen krajské dotace, (kulturní sportovní akce, ale také místní komunikace v průmyslové zóně, dobrodružná věž Peklák, investice do krajem zřizovaných škol (Skalka, VDA Habrmanova, gymnázium), zlepšený stav krajských silnic včetně nyní probíhající stomilionové akce "tunely" a navíc nově dokončovanou tělocvičnu. A to je v plánu  ještě rekonstrukce Lidické a Podbranské ulice včetně postavení nové mostu přes Třebovku.  Město i region to ovšem  velmi potřebuje, naše město bývalo hodně dlouho někde na chvostu.
Nejlépe bude, když si každý udělá svou inventuru v oblasti, které rozumí, ještě toho nebylo dost zmíněno. Třeba někdy jindy.  (mm)