Aktuality z webu Koalice pro Českou Třebovou

Hlavní strana
Aktuality
Představujeme lídra Koalice
Problém Koupaliště v Křivolíku
Poznámky k práci ZM 2010-2014
Poznámky k práci RM 2010 - 2014
Volební program
Představujeme naše kandidáty
Připravujeme
VYHLAŠUJEME ANKETU
 
Odpověď Koalici pro Českou Třebovou  - najdete ZDE  (29/10)
 
Prohlášení Koalice pro Českou Třebovou k volbám - najdete ZDE (26/10)
 
Prohlášení Ing. Jiřího Vencla k volbám - najdete ZDE  (26/10)
 
Komunální volby: obrysy radniční koalice stanoveny  (15/10)

Po cca dvou kolech jednání volebních stran. která se uskutečnila v neděli, v pondělí a v úterý 14/10 se vše vyjasnilo:  Stávající radniční uskupení  Nestraníci s podporou TOP09, ČSSD a ODS bude v podstatě pokračovat, i když s menším počtem mandátů. Celkem budou mít 9 + 6 (+2)  =  17 mandátů. Opozici vytvoří Koalice pro Českou Třebovou, Třebováci PRO Sport a Zdraví a KSČM  s celkem 10 mandáty.
Nepřijetí do radniční koalice bylo Koalici pro Českou Třebovou oznámeno v úterý 14/10 na odpoledním jednání.
Další informace na situaci po volbách pohled Koalice pro Českou Třebovou  na další vývoj města a povolební uspořádání budou k dispozici  na tomto místě. Informace podáme až tehdy, kdy budou v rámci koalice schválené. Nebudeme psát žádné  spekulace jednotlivců. 

 

Děkujeme všem občanům, kteří ve volbách podpořili naše kandidáty.
 
 
Virtuální volby Orlického deníku: Koalice pro ČT potvrdila, že je jednička


Nová vize a perspektiva pro město
 
Video Koalice pro Českou Třebovou pro ty, kteří nečtou předvolební propagační  materiály
Vystupují  kandidáti Koalice pro Českou Třebovou . Video pro Koalici pro ČT připravil Bc. Martin Horák
 
Komunální volby 2014
Videorozhovor s lídryní Koalice pro Českou Třebovou  Mgr. Magdou Peterkovou  najdete ZDE
 
(Videopořad dle projektu OIKTV.akceptovaly pouze tři volební strany)
 
 
Odpoledne s Ahaswery na terase Národního domu            
Koalice pro Českou Třebovou uspořádala v neděli 5. října odpoledne příjemné  devadesátiminutové setkání se skupinou Ahaswer.
Ač bylo týden před  komunálními volbami, nebyly žádné projevy ani  přesvědčování. Koncert zahájila Mgr. Magdaléna Peterková, aby předala  slovo hudebníkům, kteří se postarali o dobrou náladu všech přítomných. Jistě k tomu přispěly i podávané koláče, které se objevily na všech stolech, pro děti byly tradiční balónky s logem koalice, které nechybí na žádném letošním předvolebním setkání.
Děkujeme skupině Ahaswer za jejich koncert a zvukaři panu Rybkovi, všichni provedli akci bez nároku na odměnu.
Předvolební kampaň pomalu vrcholí. Během posledního týdnu Koalice pořádá ještě další besedu Ing. Jiřího Prokopa v Domě s pečovatelskou službou (pondělí 6. října v 16 hodin). A jako třešničku na dortu Koalice se svými přáteli připravila ještě audiovizuální "překvapení", které bude k dispozici na webové stránce Koaliceproct.cz i na facebooku. 


Kampaň Koalice pro Českou Třebovou pokračovala i v sobotu 4/10

Osobní aktivita členů Koalice pro Českou Třebovou  se týden před volbami stupňuje. Na fotografiích prezentujeme osobní kontaktní kampaň  v prostoru českotřebovské obchodní zóny Kaufland - Tesco, kde kandidáti Koalice rozdávali  občanům jednak čerstvě napečené koláče a také propagační volební brožurky koalice a pozvánky na další nedělní akci na zahradě Národního domu, kde vystoupí 5/10 od 15 hodin skupina Ahaswer. Odpoledne  pak vznikl ministánek Koalice v prostoru Terminálu Jana Pernera, kde se u šachového stolku  hrálo na dvou šachovnicích.Další dnešní akcí bylo zatím jen několikahodinové umístění šachového stolku před českotřebovským nádražím. Příchozí si tak měli možnost zahrát šachy sami se sebou nebo i simultánně s Jiřím Venclem. Šachové stolky již mají i jiná města a tak šachový stolek před nádražím by možná vydržel déle než piáno. I zde byly k dispozici  propagační materiály Koalice pro ČT. Také zájemci o šachy, kteří neměli tolik kuráže si zahrát, mohli ocenit nacvičené finty  Ing. Jiřího Vencla a jeho  protihráčů. Doufejme že také nejblíže bydlící sousedé ocenili  tichost šachové hry, která se nedá s hlučnějším piánem ani porovnat. Zítra v neděli se Koalice těší na shledanou na zahradě Národního domu při vystoupení populární českotřebovské hudební skupiny Ahaswer.

 
Beseda s ministrem kultury Danielem Hermanem
 
 
Koalice pro Českou Třebovou uspořádala v Malé scéně ve čtvrtek 2. října podvečer besedu s ministrem kultury Danielem Hermanem na téma "Umíme se vyrovnat s vlastní historií. " Ministr kultury navštívil Českou Třebovou v rámci poměrně náročného celodenního putování po východních Čechách. Příjezd až těsně na 17 hodinu mu bohužel neumožnil  navštívit českotřebovské památky a zejména rotundu sv. Kateřiny, na jejíž prohlídku se těšil.  "Snad až příště, řekl při předávání dárku, publikace Kulturní památky východních Čech, který vydalo nakladatelství flétna.   Publikace je zajímavá tím, že na její titulní straně je právě celostránková fotografie nejstarší kulturní památky východních Čech - rotundy sv. Kateřiny v České Třebové.  Nakladatelství flétna zde prezentovalo i další knihu rozhovorů  ministra kultury Daniela Hermana, kterou její autor zájemcům podepisoval. Besedu uvedl předseda MO KDU-ČSL Ing. Jiří Vencl, Ph.D., přivítal ministra v České Třebové. Moderátorkou besedy byla Mgr. Magdaléna Peterková. Beseda se konala v rámci předvolební kampaně k e komunálním volbám 2014. Koalici pro Českou Třebovou přijel podpořit také senátor Petr Šilar. 
Beseda přítomné zájemce o historii  zaujala, pokládali četné dotazy, na které Daniel Herman trpělivě a srozumitelně odpovídal.  Beseda pak pokračovala společně také u večeře v restauraci Esperanto. Daniel Herman se zde také měl čest setkat se svým bývalým spolužákem Mgr. Milošem Kolovratníkem. Seznámil se také s problémy, které máme v České Třebové a okolí s údržbou památek. Konkrétně se jednalo i o možnosti poskytnutí dotace na opravu zdejšího kostela sv. Jakuba, který je významnou kulturní památkou  je využívám nejen k liturgickým, ale i dalším kulturním účelům a proto se zde počítá např. i s instalací podlahového vytápění. Návštěva ministra tak umožnila, aby se ministr seznámil s potřeba  na financování oprav kulturních památek přímo v našem městě. 

Banky poznamenaly život městské knihovny, napravme to !

Městská knihovna v České Třebové to během svého téměř již stoletého života neměla často lehké a musela o svou existenci a dobré podmínky často bojovat  Bylo by to na dlouhé povídání a jistě se k tomu dostaneme.  Vzpomeňme jen krátkou historii od osmdesátých let . V té době se podařilo  zajistit odstěhování posledních nájemníků z domu čp. 33, kde dříve bydlel např. městský veterinář pan a aktivní člověk Čeněk Kessler.  Pro svůj rozvoj měla tehdy celou poměrně rozlehlou budovu a vešly se zde nejen půjčovna pro dospělé, pro děti, specializovaná oddělení, též sklady knih, část jich byla ovšem také v pobočce v Národním domě a na Parníku.  ale také čítárna a dokonce jakási výstavní místnost, nevelká, ale tehdy jediná ve městě. Po listopadu 1989 bylo třeba do České Třebové přilákat co nejdříve banky   a nejlépe tu největší z nich, tedy banku Komerční. Město proto této bance nabídlo svou budovu na Starém náměstí, banka ji odkoupila na 3 miliony korun i když musela provést náročnou stavební rekonstrukci starého objektu. A tak musela knihovně opustit své sídlo a získala dodnes užívané prostory ve Smetanově ulici 173, přesněji jen prostory v I. poschodí, dole byla  další Agrobanka a prostory dnešního dětského oddělení byly určeny pro RM systém, tedy středisko kuponové privatizace. Ještě si mnozí pamatují, jak zde stáli ve frontě s tisícovkou v ruce na zakoupení kuponové knížky... RM systém   nakonec také odvál čas, ale ani tehdy město na knihovnu nepamatovalo a chtivé dalšího nájmu  na jejich využití dokonce vypsalo výběrové řízení.  Teprve po větším brblání nakonec připadly pro městskou knihovnu, která zde zřídila čítárnu.  Budovu nelze nafouknout a mělo by být ctí města mít knihovnu v důstojném prostředí. Mluví se o tom již léta.

Připomeňte si  dobu nedávnou, kdy se předpokládala výstavba megakomplexu na Hrdličáku, pro muzeum, knihovnu, galerii a společenský sál a ještě restauraci.  Nikdo by to ale nezaplatil, byli bychom v dluhové pasti a nenašel se ani vhodný dotační titul.  Vzpomeňte si, jak se uvádělo ještě před 6 lety : že prostory dnešního muzea v Klácelově ulici jsou pro výstavní činnost zcela nevhodné. Netrvalo dlouho, aby pak ti stejní lidé obrátili a prosazovali pro jejich rekonstrukci evropskou dotaci. Tehdejší kulturní komise by mohla vyprávět.  Díky tehdejšímu hejtmanovi Radko Martínkovi se to podařilo a máme důstojné muzeum. 

Knihovna ale čekala opodál a dál už by čekat neměla.  Měla by se využít možnost ukončení pronájmu pro banku GE Money bank    na jaře příštího roku a připravit řešení jak najít  pro banku jiné vhodné prostory a jak ty stávající využít po úpravě pro městskou knihovnu.  Čekat na další "holuby na střeše" by knihovna už neměla. Budova  má ještě šanci na nějaké rozšíření, ale to je až další etapa, se kterou bychom si teď neměli lámat hlavu. Při dobré vůli se toto řešení dá stihnout třeba do roka po volbách. S takovou perspektivou bychom jistě zbývající čas vydrželi chodit do knihovny "zadem", tak jak to činíme již málem 25 let.                                              Milan Mikolecký  


GE MONEY BANK se nikam nestěhuje

V propagačních předvolebních materiálech Koalice pro Českou Třebovou  je mezi prioritami úkol:"Rychle vyřešit rozšíření prostor pro městskou knihovnu". V našem pojetí to znamená "mít knihovnu v KNIHOVNĚ" s tím, že se pro pobočku GE MONEY BANK najde jiné důstojné místo v centru města. Aby byly priority co nejnázornější, je zde také uveden obrázek, na kterém je nápis GE MONEY Bank přeškrtnutý s vedle nápis Městská knihovna. To pro lidi, kteří "čtou" hlavně obrázky. Na jiném místě  bylo napsáno, že alternativní přesun někdy později do přestavěné budovy dislokovaného pracoviště  Univerzity Pardubice, která svou budovu tak velkou nepotřebuje, by nás stále nesrovnatelně více peněz (odhad je 36 milionů) a knihovna by byla na místě již mimo dostupnost většiny občanů města. Byla by to služba více pro Univerzitu Pardubice než pro občany našeho města.
Úvaha o knihovně v budově knihovny je podpořena tím, že v březnu 2015 konči stávající nájemní smlouva  a bude možné banku přemístit. Koalice pro Českou Třebovou předpokládá, že město si je vědomo potřebnosti městské knihovny  v lepších prostorách než v těch současných i o tom, že již 25 let knihovna živoří odstrčena, chodí se do ní zadním vchodem a uvnitř po provizorním schodišti. Přitom většina návštěvníků jsou právě starší lidé. Úvaha tedy předpokládá, že banka bude pokračovat v jiných vhodných prostorách, nabízí se jich hned několik. Pro každého bude velká čest mít "doma" v nájmu takovou instituci.   Pobočka  banky se tedy z České Třebové rozhodně stěhovat.
Tento článek je napsán na základě požadavku z pobočky GE MONEY Bank, kam přišli právě během úterý dva klienti právě s dotazem, zda  se bude pobočka banky z města stěhovat. Odpověď je tedy  jasná: stěhovat se nebude, ale v našem volebním programu  chceme zajistit, aby měla knihovna co nejdříve pro sebe celou budovu. Banka je nájemce a město má pro banku možnost zajistit jiné prostory. Pro začátek to bude velký pokrok, ale jistě bude třeba uvažovat dále i o přístavbě. I to tam v propagačních materiálech Koalice pro Českou Třebovou najdete.
 
 Konkurence nespí (a krade volební propagaci)

Volební propagace není zadarmo a také za její prezentaci třeba platit. Využívají se možnosti , které město má, prezentace je na soukromém i městském prostoru.  Je smutné, když takto draze zaplacenou "plachtu" konkurence zabaví. Asi  naštěstí je propagace mnohde na místech pod dohledem kamer městského dohlížecího systému a tak bude možné zjistit přesný čas činu i pachatele.  Koalici se ztratily již dvě plachty v hodnotě 2000 Kč, které musí být obnoveny. Zvažujeme podat trestní oznámení (zvláště budou li podobné akce opakovat), abychom mohli získat informace z kamer městského systému. V každém případě vyzýváme pachatele, členy fanklubu nejmenované volební strany, kteří si toto přečtou, aby se dalšího podobného jednání zdrželi. Obdobný způsob jednání od nás ale nečekejte, vyřeší to přestupková komise.
Koalice pro Českou Třebovou
Poznámka: ukradená plachta byla na stejném (zaplaceném) místě nahrazena novou plachtou. Ve spolupráci s MP bylo zatím zjištěno, že lokalita je pod dohledem kamery městského dohlížecího systému a lze záběr prohlédnout za dobu posledních 14 dnů.
Odpoledne s Ahaswery
Neděle 5. října od 15 hodin na terase  Národního domu (v případě nepřízně počasí v malém sále)
Pořádá Koalice pro Českou Třebovou. Možnost diskuze s kandidáty Koalice.... 
 
Beseda o Japonsku -
Pondělí 6. 10 od 17 hodin v jídelně Domu s pečovatelskou službou Masarykova 2100 - Ing. Jiří Prokop
 

Hlava plná nápadů pro Českou Třebovou - otázky pro Martina Saifrta

Proč volit Koalici pro Českou Třebovou? - odpovědi zde

Žádost o změnu trasy linky 700934  městem odeslána 
Žádost byla odeslána 9.9. 2009 k rukám krajského radního pro oblast dopravy Jaromíra Duška, v kopii také na Město Česká Třebová a hejtmanovi Pardubického  kraje žádost měla potřebné přílohy. V případě akceptování žádosti by občané z Křibu a obytného komplexu Moravská ulice získali  11 párů spojů  z oblasti Křibu k lékaři (poliklinika Masarykova) a do obchodní zóny Tesco - Kaufland či na sídliště Lhotka, aniž by to zřizovatele nebo třeba město stálo jedinou korunu.  Odpověď budeme publikovat . TEXT DOPISU ZDE
 
Obrácený rozhovor
Lídryně Koalice pro Českou Třebovou Magdaléna Peterková se ptá redaktora zpravodaje... -VÍCE ZDE
 
NÁPADY PRO ČESKOU TŘEBOVOU                               

O co se jedná?

Nikdo nezná Českou Třebovou lépe než je občané. Každý, kdo prochází ulicemi města, má mnoho nápadů, jak město vylepšit, kde jej "tlačí bota" a co by se dalo ještě vymyslet. Proto vznikl projekt Nápady pro Českou Třebovou. Místo pro nápady drobné, praktické nebo samozřejmé, ale také pro nápady smělé, odvážné a plné fantazie. Přidejte svůj vlastní nápad: kde je rozbitý chodník, kde usychá strom nebo kde nesvítí pouliční lampa. Ale také kde byste rádi viděli nové dětské hřiště, venkovní amfiteátr nebo novou cyklostezku. Anebo pusťte fantazii na špacír a vymyslete, kde by měla být ČeskoTřebovská ZOO, eiffelovka nebo kosmodrom. Anebo se jen tak rozhlédněte kolem a ohodnoťte či okomentujte nápady, které přidal někdo jiný.
Web pro vás připravila KOALICE PRO ČESKOU TŘEBOVOU, což  je sdružení kandidátů Strany zelených, KDU-ČSL, SNK-ED a Nezávislých . V podzimních volbách se ucházíme o hlasy českotřebovských voličů a pro začátek jsme na tento web přidali i několik našich nápadů, kterými by šlo naše město vylepšit. Mnohem důležitější jsou pro nás ale vaše postřehy - protože odpovědné vedení města nemá přicházet jen s vlastními nápady, ale má hlavně naslouchat a aktivně vybízet občany k tomu, aby vyjádřili svá přání a své nápady. A my máme zájem spravovat naše město odpovědně.
Vyzkoušejte náš nový web  http://napadyproct.cz

 
Film Posledné zbohom o slovenském arcibiskupovi Bezákovi  

Česká Třebová měla, jako málokteré město v Čechách, možnost zhlédnout zajímavý slovenský film režisérky Olgy Záblacké "Posledné zbohom" o arcibiskupovi Bezákovi. Na film přišlo cca 60 lidí, což lze považovat za velký úspěch a projev zájmu o problémy, o kterých se hovoří zejména na Slovensku a ve slovenských sdělovacích prostředcích, a k nám  mnoho neproniknou. Po promítání filmu byla připravena beseda s režisérkou filmu Olgou Záblackou, šéfredaktorem časopisu Týždeň Štefanem Hríbem a provozovatelem  stránek robertbezak.eu Miloslavem Müllerem. Pozvaní hosté bohužel nedorazili, besedu po silně emotivním filmu vedl David Smyčka a Jiří Vencl.
Není to film jen pro zasvěcené ani jen pro „posvěcené,“ ale je to film pro všechny diváky, kteří hledají Pravdu a Spravedlnost. Roberta Bezáka jmenoval papež Benedikt XVI. 18. dubna 2009 trnavským arcibiskupem. Své biskupské působení Robert Bezák pojal v otevřeném duchu, čímž si získal mnoho sympatizantů. Na Slovensku mimo jiné propagoval i u nás známou akci Noc kostelů, kterou v dnešní době již ve slovenských kostelech nezažijete (mohli jste ho mimo jiné vidět i na známém hudebním festivalu „Pohoda“ v Piešťanech, nebo při jeho turistických projížďkách na horském kole). V roce 2010 nechal Robert Bezák provést ve své diecézi audit s tím, že upozornil své nadřízené na problémy svého předchůdce Jána Sokola. Reakce však byla zcela opačná, v lednu 2012 pověřil Svatý stolec litoměřického biskupa Jana Baxanta k vykonání vizitace (kontroly) Trnavské arcidiecéze. Na základě závěrů této vizitace byl R. Bezák vyzván k odstoupení s tím, že žádné konkrétní nedostatky  nebo chyby nebyly nikdy R. Bezákovi ani veřejnosti sděleny. Robert Bezák žádal o setkání se svými nadřízenými a o vysvětlení, proč by měl rezignovat, což mu nebylo umožněno. Když odmítl sám rezignovat, tak byl 2. 7. 2012 odvolán. Od té doby je v podstatě v pozici emeritního biskupa (Bezákovi je 54 let, ale emeritní biskupové jsou běžně mnohem starší) bez diecéze a jeho nadřízení mu doporučují, aby se vyvaroval veřejných vystoupení. Nyní Robert Bezák žije v klášteře v italském  Busselengu. Film se zaměřuje na období po Bezákově odvolání a končí nedobrovolným opuštěním Slovenska. I v České republice má Robert Bezák mnoho sympatizantů a podporovatelů.
     Jiří Vencl
Koalice pro Českou Třebovou zahájila Volební kampaň
 
 
NESLUČITELNOST FUNKCÍ A Střet zájmů na kandidátkách v České Třebové 

Přímá neslučitelnost funkcí  dle dikce zákona  v současném složení rady ani zastupitelstva neexistuje.Za určitý střet zájmu  lze ale podle rozborů odborníků považovat složení rady města, mezi jejímiž 9 členy jsou dva ředitelé základních škol, jmenovaných radou města, tedy orgánu, ve kterém zasedají. Projevilo se to právě nedávno při vyhlašování či nevyhlašování konkurzu na ředitele ZUŠ a DDM. Zatímco oba radní  Mgr. R. Kolář a Mgr. Stanislav Beneš a také třetí ředitel ZŠ, další zastupitel PaedDr. Zbyněk Slavík byli v právě končícím volebním období ve funkcích potvrzeni na dalších 6 let, tak na místa  dalších ředitelé městem řízených školských organizací ZUŠ a DDM byl konkurz vyhlášen. Lze soudit i tak, že kdyby i jejich ředitelé byli členy rady města, mohlo být vše jinak. Bylo to přinejmenším neetické.
Na zveřejněných a registrovaných kandidátkách pro nové volební období najdeme uvedené ředitele znovu. V případě jejich zvolení nastanou stejné problémy. Na malé obci by byly prominutelné, v případě města velikosti České Třebové by při jejich opětné kandidatuře do rady města měly být prodány přinejmenším protinávrhy. Nejlepším řešením by bylo, kdyby se v tomto případě sami kandidatury vzdali. 
Větším problémem se zdá kandidatura zástupce velitele městské policie Petra Baláže na kandidátce Nestraníků a TOP09, který je de facto zaměstnancem města  a podle výše uvedeného textu by v případě jeho zvolení  šlo o jednoznačnou neslučitelnost funkcí. Městská policie přece  není samostatný útvar, není příspěvkovou organizací, nemá vlastní IČ a proto by to měl být rozpor se zákonem. Funkci člena obecního zastupitelstva by neměl vykonávat občan, který je v přímém pracovním poměru k obci. Bylo by nyní tedy správné, aby sám kandidát  na kandidátce Nestraníků a TOP09 prohlásil, zda  hodlá v případě svého zvolení složit  mandát (a je na kandidátce uveden jen do počtu) nebo naopak, zda je rozhodnut být zastupitelem a ukončit svou práci v městské policii.  
A protože Petra Baláže znám, vím, že je vynikající strážník, vlastně hlava a mozek celé naší městské policie, tak je jasné, že druhá možnost neplatí.  Vypovídá to ale o tom, jak je tvořena zmíněná kandidátka. Jsou na ní potřeba především úspěšné osobnosti, které budou vedoucí skupinu hnutí podporovat, nemusí se nijak podílet na nákladech spojených s volební kampaní. Mají jediný úkol: dát své jméno k dispozici, tedy podepsat souhlas s kandidaturou. Taková kandidátka pak mluví jedním, zato ale silným hlasem. Dosud byla tato technologie moci v České Třebové úspěšná. Málokdo odmítne úspěšnému starostovi spolupráci na kandidátce, zvlášť když je v nějak závislém postavení.
Milan Mikolecký
 
 
René Živný, SNK - ED podporuje naši kandidátku
 
Vážení voliči v České Třebové,
 
v letošních komunálních volbách bych rád vyjádřil osobní podporu kandidátům KOALICE PRO ČESKOU TŘEBOVOU. Jedná se o kandidáty, které znám a vím, že o správu Vašeho města se dokážou dobře postarat.
A proto doporučuji volit jako celek kandidátku
KOALICE PRO ČESKOU TŘEBOVOU.
 
René Živný, radní Pardubického kraje
zodpovědný za sport, cestovní ruch a informatiku

 

Koalici pro Českou Třebovou podporuje Pavel Bělobrádek, předseda KDU - ČSL
 
Vážení Třebováci !
 
Před tím, než jsem se stal předsedou KDU-ČSLpracoval jsem jako krajský tajemník KDU-ČSL v Pardubicích a z této doby znám také mnoho členů vaší kandidátky, protože místní organizace KDU-ČSL v České Třebové patřila k těm nejaktivnějším. Jsem stále v kontaktu s Jirkou Venclem a vzpomínám, jak mne při mé kandidatuře na předsedu strany z okresní konference vezl Míla Tesař. Koalice pro Českou Třebovou sestavila dobrou kandidátku a proto má moji podporu. Přeji vám všem mnoho úspěchu a po volbách se těším na spolupráci, nejlépe s uvolněným představitelem Koalice pro Českou Třebovou na českotřebovské radnici. Třebová si to zaslouží!  MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA  

 

Občané z Křibu chtějí změnIT trasU vEřejné dopravy

Dnes 20.sprna obdržela Koalice pro Českou Třebovou žádost od občanů ze sídliště Křib a okolí, doloženou i písemnými požadavky na změnu trasy autobusové linky, která nyní nahrazuje dřívější městskou dopravu.  Problém byl několikrát ventilován v Českotřebovském zpravodaji,  na radnici (na odboru dopravy) se nesetkal s pochopením. Mluví se o tom často na sídlišti na schůzích bytových družstev nebo společenství vlastníků, vadí to především starším občanům a pak také v zimě, kdy se na kluzkých chodnících těžko chodí na velké vzdálenosti a kdy je obtížnější vyjet s osobním automobilem.  jde především o možnost využívat spoje do obchodní zóny města a jezdit pohodlně za nákupy. Tímto směrem jezdí denně 9 párů spojů ale jsou vedeny nepochopitelně  ulicí Hubálkovou a Slovanskou na Terminál, i když na bývalé trase jsou vybudovány nevyužité zastávky. Také občané z Rybníka (a zejména školní mládež dojíždějící na ZŠ Nádražní) by rádi využívali bývalou zastávku  na Slovanské ulici u dislokovaného pracoviště Dopravní fakulty Jana Pernera, odkud je do města i do školy blíže než z terminálu.  Žadatelé z Křibu byli ubezpečeni, že tato změna je proveditelná jednoduchou organizační změnou a stane se součástí priorit Koalice pro Českou Třebovou.  (Současně si klademe otázku proč se tak již nestalo dříve). Na problém dopravy  upozorňujeme i v naší anketě, jsme si vědomi potřeby zajistit  mikrobus a menší kapacitou na zajištění víkendové dopravy do připojených obcí  nebo i realizaci spojů typu "Radiobus", které by  měly svůj jízdní řád, ale jezdily by např. na telefonickou objednávku. Místo složitého dispečinku by jistě šlo objednávat spoje telefonem např. na služebně městské policie.

Transparentní účet Koalice pro Českou Třebovou
je  založen a připraven každému k nahlédnutí
 
Koalice pro Českou Třebovou založila zcela transparentní předvolební účet, na kterém zveřejňuje veškeré příjmy a vydání spojené s e zajištěním předvolební kampaně. Na tento účet je možné veřejně  nahlédnout na webové stránce komerční banky u které je účet zřízen.  Pouze pro potřeby Koalice pro Českou Třebovou (která sama nemá svoje IČO) založila po dohodě tento účet KDU-ČSL, jedna ze tří stran, která tuto kandidátku podporuje.  Nahlédnutí  je možné na odkaze  http://www.kb.cz/cs/on-line-sluzby/on-line-informace/transparentni-ucty/292545431-krestanska-a-demokraticka-unie-ceskosl/detail-uctu-1078110290287.shtml. Koalice pro Českou Třebovou vyzývá současně všech pět dalších subjektů vstupujících do komunálních voleb v našem městě ke stejnému kroku. Považujeme to za důležité zejména proto, že jedině tento způsob zabrání diskuzím o tom, zda potom vedení města nebo rada města nezvýhodňuje např. ve veřejných zakázkách nebo stanovením nízkých nájmů  či pomoci výjimek ty subjekty, které finančně  podporovaly volební kampaň stran povolební radniční koalice vládnoucí městu.  V současné době koluje mezi občany řada diskuzí na toto téma. Jediný způsob, jak podezřením a dohadům předejít je právě zřízení transparentního účtu.
 
Mgr. Jakub Brdíčko: Jaký názor mám na ....

HRACÍ AUTOMATY
To je ta nejlehčí otázka. Nerozhodujeme se mezi menším či větším dobrem. Toto je jednoznačné zlo, které je nutno postupně z města zcela vytlačit. V Třebové jsme v tom zaspali. Myslím, že většina z nás si nedovede představit, jaké újmy způsobuje tato neřest. Závislost na automatech je jen obtížně léčitelná, lze ji přirovnat k těžké droze. Osobně jsem se setkal se dvěma dospělými lidmi, které dluhy nadělané v automatech dohnaly k sebevraždě.

PLATBY ZA ODVOZ ODPADU
I když máme dvě děti, přesto se nám nedaří naplnit popelnici za celý týden. Proto se nám navyšování poplatků zdá nepřiměřené. Nejvíc odpadu třídíme. Bohužel téměř vždy najdu kontejner přeplněný. Především jde o plasty. Při řešení této otázky bych si potřeboval nejprve zjistit, jaký je u nás podíl tříděného a netříděného odpadu. Ještě bych chtěl dodat., že v některých městech se lidé dostávají do dluhové pasti také kvůli svozu odpadu.
 
Kde je vlastně střed našeho města? Je jím Staré náměstí?
To se však v odpoledních hodinách mění v ospalou náves. Pokud jde o náměstí Nové, to snad ani nelze nazvat náměstím. V něčem se podobá pověstnému parku před pražským hlavním nádražím. Nejživějším místem našeho města je vlastně Hýblova ulice a její pokračování na Starém náměstí. Tam se lidé setkávají, jsou zde malé obchody, kde si popovídáte s prodavačem. Musíme udělat vše proto, aby to tak zůstalo a bojovat například za zachování pošty v Klácelově ulici.   Více ZDE
 
 
Podpora zástupce hejtmana Pardzubického kraje
Milí Českotřebovští!
 
Řadu kandidátů KOALICE PRO ČESKOU TŘEBOVOU, tedy pro jedno z největších měst našeho kraje, osobně dobře znám. Ať už jde o Mílu Tesaře, Jirku Vencla či třeba pana ředitele Menšíka. A ve výčtu bych mohl dlouze pokračovat. Jsou to slušní, pracovití a obětaví lidé, kterým Česká Třebová a její další budoucnost není lhostejná.
Proto všem s klidným svědomím doporučuji v komunálních volbách si vybrat kandidátku KOALICE PRO ČESKOU TŘEBOVOU a jako celek ji podpořit.  
 
Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje

 

Podpora od našeho poslance
 
Doporučuji Vám, milí českotřebovští voliči, abyste v nadcházejících komunálních volbách volili celou kandidátku Koalice pro Českou Třebovou. Já osobně znám většinu kandidátů. S Vojtou Johnem pravidelně konzultuji problematiku speciálního školství, s Jirkou Venclem jsem v kontaktu ohledně KDU-ČSL, Míla Tesař mi pomáhal v mé volební kampani, s Milanem Mikoleckým se znám přes Zpravodaj a mohl bych pokračovat dále). Volíte slušné a pracovité lidi, kteří následně pomohou rozvoji celého města. Pokud to samozřejmě bude v mých silách, i já slibuji městu Česká Třebová podporu.
                                                                                                                      Jiří Junek
 
Mgr. Jiří Junek (*1973) byl zvolen v loňských parlamentních volbách poslancem KDU-ČSL za Pardubický kraj, pracuje v petičním a ústavně právním výboru poslanecké sněmovny Parlamentu ČR  a je dále členem podvýboru pro kulturu, přeškolní základní a střední školství a podvýboru pro válečné veterány. Bydlí ve Vysokém Mýtě a pracoval jako ředitel Regionálního muzea.
 
Odpady, odpady....
 
Při přihlašování nového občana do našeho města nebo při narození nového Českotřebováka se na Městském úřadě dozvíme i o povinnosti platit poplatek za odvoz odpadů. Někdy se dokonce stane, že první pozdrav od města dostane nový občan v podobě zmíněného poplatku. Pořádek musí být, a tak je to správné, jak se hovoří v "Černých baronech", nicméně pojďme se touto problematikou trochu více zabývat s tím, že se můžeme podívat i do okolních měst, jak to řeší sousedé.
Ve Svitavách a ve Vamberku existuje zastropování platby částky za odvoz odpadu pro vícečlenné rodiny. Dovedl bych si představit tento nápad přenést i k nám do České Třebové. Není přece problém dokázat, že ve společné domácnosti žije více členů a zastropovat například vícečlennou domácnost na 5 členů poplatků mi připadá rozumné. Vím, že zastupitelé Koalice pro Českou Třebovou podobný návrh na zastupitelstvu města předložili, zatím ale návrh neprošel.  
Jinde zase existuje možnost platby například jen polovičního poplatku za odvoz odpadu v případě, že občan dokáže, že ve městě prokazatelně nežije celý týden. Typickým příkladem je VŠ student na kolejích, případně studující v zahraničí či dlouhodobě nemocný člověk, který se nezdržuje v místě svého trvalého bydliště.
Samostatnou kapitolou je omezení odevzdání stavebního odpadu ve sběrném dvoře na 500 kg. Vyhláška města hovoří o omezení 500 kg na poplatníka, nařízení firmy Ekobi však limituje zmíněných 500 kg na vydaný čip, tedy na domácnost (jedna domácnost dostane jeden čip). Tuto chybu bude třeba upravit.                                                                                                               Jiří Vencl

PODPORA EUROPOSLANCE
Mgr. TomášE ZdechlovskĚHO
 
Znám v České Třebové mnoho výborných lidí a jsem rád, že řadu z nich najdete na kandidátce Koalice pro Českou Třebovou. Proto pokud přemýšlíte o tom koho volit, doporučuji Vám jednoznačně tuto partu pracovitých lidí. V komunální politice potřebujeme lidi, kteří se nebojí hájit zájmy svého města, jsou slušní a mají tah na bránu. A to vše kandidáti z Koalice pro Českou Třebovou splňují a proto si zaslouží náš hlas
 
ONDŘEJ LIŠKA: 
nepřehlédněte na kandidátce členy Strany zelených
 
Martin Saifrt a Radek Hübl jsou mimořádně poctiví, schopní a pracovití mladí politici, s nimiž pro mě bylo vždy radostí spolupracovat. Jestli naši politiku může něco změnit, tak jsou to přesně lidé jejich střihu. S konkrétní představou, co dělat ke zlepšení života v místě, kde žijí, ale s otevřenou hlavou k diskusi s každým, kdo o to stojí. S odhodláním měnit věci k lepšímu, ale vybaveni empatií a trpělivostí. A zvláště si na nich cením to, že dokážou řešit konkrétní problémy ve svém městě a zároveň vidět jejich širší společenské souvislosti. Jinými slovy dobře vědí, že péče o svět a naši planetu začíná v místě, kde žijeme. Držím jim v nadcházejících volbách palce a nemám pochyb, že jejich zastupitelská práce bude znamenat zlepšení kvality života všech spoluobčanů. Hodně zdaru!
 
Také jste dostali složenku na vodné v rekordní výši?

V poslední době jste jistě dostali do svých schránek pozdrav od Vodárenské společnosti v podobě faktury za vodné a stočné za první pololetí letošního roku (splatnost faktur je pouhých 10 dní, tedy v době dovolených se dá očekávat, že mnozí z nás budou urgováni..) Nevím, jak vy, ale já platím za 81 m 3 cca 4 800 Kč.  To už není  rozhodně zanedbatelná položka. Pro osvěžení paměti uvádím tabulku cen vodného a stočného v našem městě od roku 1996.  
 
1996    12,80          2000  18,48         2004    29,40            2008   40,33        2012   53,35  
1997    14,96          2001  19,95         2005    32,55            2009   41,97        2013   55,89  
1998    16,38          2002  22,58         2006    34,23            2010   45,10        2014   58,65  
1999    16,38          2003  25,83         2007    36,54            2011   48,07        2015    6?,??  
---------------------------------------------------------------------------------------------
V letošním roce tedy v porovnání s rokem 1996 platíme o 400 % více – absolutně o 45,85 Kč za m 3. Často se u informace o meziročním  zvýšení cen vodného a stočného v našem městě objeví informace o cenách v jiných městech, které jsou stále v porovnání s naší cenou vyšší.  Problém je však ten, že v našem případě ceny rostou rychleji a přijde rok, kdy již nejlevnější nebudeme. Argument, že v jiných lokalitách je cena vyšší, ale podle mého názoru není ten správný. Měli bychom se snažit, aby městská společnost fungovala tak, aby zdražení buď nebylo žádné (vyjma rozdílu v sazbách DPH) nebo jen nezbytně nutné. Jak na to? Pro odpověď na tuto otázku si nejdříve musíme popsat základní nákladové položky Vodárenské společnosti, které tvoří: poplatky státu za odběr vody, poplatky za vypouštění odpadních vod, náklady na elektřinu, plyn, úpravu vody, odpisy z majetku (odpisy vzrostly díky výstavbě nové ČOV), náklady na opravu a údržbu vodovodní a kanalizační sítě a dále paušální odměna firmě ORVOS, která se ročně zvyšuje o inflaci. Náklady bych měl dle středoškolské ekonomie ještě rozdělit na fixní a variabilní, přičemž pokud se rozhodnete šetřit, snížíte pouze náklady variabilní, ale fixní položka zůstane na stejné úrovni, což paradoxně vede k tomu, že čím budete více šetřit, tím větší částku za jeden m 3 zaplatíte. Při rozboru jednotlivých nákladových položek mi z mého pohledu vychází následující opatření ke zmírnění růstu cen:  
1) Udržovat hospodářský výsledek Vodárenské společnosti na mírném zisku (5 %), který je nutný pro kredibilitu ve vztahu k bankám (v minulých letech Vodárenská společnost vykazovala zbytečně vysoký zisk ve výši 5-6 mil. Kč).  
2) Upravovat ceny vodného a stočného až po účetní uzávěrce Vodárenské společnosti a po informaci o inflaci (dovedu si představit případně měnit ceny až k 1. 7. následujícího roku).  
3) Zvážit plný outsorsing firmy ORVOS ve vztahu k provozu a obchodu s vodním hospodářstvím v našem městě. Nechci se příliš pouštět na tenký led laciné kritiky ve smyslu, že lépe by bylo, kdyby si městská společnost provozovala vodní hospodářství ve vlastní režii, nicméně i tuto položku v ceně vody pro naše občany je třeba všem odběratelům zprůhlednit (i ve vztahu k meziroční inflační doložce smlouvy mezi Vodárenskou společností a firmou ORVOS). Pro ty spoluobčany, kteří nejsou detailně informováni, jen objasňuji, že městská  Vodáreská společnost je vlasně jen prázdná skořápka bez zaměstnanců, přičemž veškeré činnosti na základě smlouvy provádí soukromá společnost ORVOS. Městská Vodárenská společnost nemá ani své internetové stránky a ceny vody, jakož i informace o pohotovosti v případě poruch si můžete zjistit na stránkách společnosti ORVOS (Orlická vodohospodářská společnost).                 Jiří Vencl, českotřebovský občan a kandidát Koalice pro Českou Třebovou v komunálních volbách
 
Volte Koalici pro Českou Třebovou – podpora senátora Petra Šilara

S partou lidí okolo místní KDU – ČSL potažmo Koalice pro Českou Třebovou, se znám již mnoho let a mnohé kandidáty povazuji za své přátele. Často mě tak můžete v České Třebové vidět při různých příležitostech, ať je to například velmi dobře organizovaný a hojně navštěvovaný Lidový ples, nebo Den matek v parku Javorka.
Vždy podpořím každý dobrý nápad, který prospěje městu Česká Třebová a budu proto potěšen, když kandidáti Koalice pro Českou Třebovou budou zvoleni do místního zastupitelstva, ale i do výkonných funkcí ve městě. O to více pak, bude moci přinést naše dlouholetá spolupráce své plody.
Naposledy jsme se s předsedou MO KDU-ČSL Jiřím Venclem třeba potkali na pravěké osadě v Křivolíku. To však nebylo v tomto roce poprvé a ani naposled. Řešíme totiž spolu často mnohé otázky, jak z oboru dopravy, tak potřeby regionu.
 Dalším velmi aktivním členem MO KDU-ČSL, který si zcela určitě zaslouží vaši pozornost, je Míla Tesař. Je na něho vždy spolehnutí, prakticky jako na každého jednotlivce nominovaného na kandidátce Koalice pro Českou Třebovou, ke které se KDU-ČSL plně hlásí.
Doporučuji vám proto:  Volte celou kandidátku Koalice pro Českou Třebovou! Volte lidi, kterým můžete důvěřovat.

Petr Šilar – váš senátor
 
Na návštěvě v knihovně

Když teď chodím po Třebové, víc se po ní rozhlížím kvůli našemu volebnímu programu.
Tak jsem se třeba vyptával v knihovně, jak to vidí se stěhováním.
Stěhovat se do budovy univerzity nechtějí. Kromě koupě by byla ptřeba také kompletní rekonstrukce.
Stávající budova má opravdu potenciál v tom, že by bylo možné banku vystěhovat (je jen v nájmu, ovšem záleží na smlouvě, příští rok může skončit).  Ale i poté budou problémy - ani celá budova by nenaplnila jejich potřeby - je malá a nelze ji zvyšovat vinou slabých nosníků. Paní také upozornila na nemožnost vytvořit zde bezbariérový přístup.
Tedy i podle knihovny je asi lepší stávající budova, i když není ideální.
Také říkali, že z města o těchto plánech nikdo s nimi nemluví. Asi to nejsou věci, o kterých se neví, na náš program vytvářím svůj názor.                       Jakub Brdíčko
 
Součástí koalice je také strana Zelených
Rozhovor s Martinem Saifrtem
 
1. Koalice pro Českou Třebovou získala nově také podporu strany zelených, dá se tedy říci, že posílila. 
Jste jedním z kandidátů a hybatelů vzniklého sdružení. Má spolupráce nezávislých kandidátů, KDU-ČSL a strany zelených obdobu v nějakém jiném městě?  V čem vidíte její výhody?

Podobné koalice vznikají napříč naší republikou. Strana zelených a KDU-ČSL mají podobné témata, jako je třeba evropská integrace či kvalita potravin. Na komunální úrovni se tyto koalice tvoří lépe, neboť jde o osobnosti v městech. Spolupráce s nezávislými je pro SZ také velice blízká, uvědomme si, že do naší strany vstupují velmi často občanští aktivisté či různé osobnosti, které si SZ vyberou právě proto, že jsme někdy spíše občanské sdružení než politická strana. Věřím, že je pro naše město důležité, že jsme koalice, která nabídne jak politické názory stran tak i občanskou sílu osobností města. Strana zelených už pěkných pár let není stranou žabičkářů, ale lidí co chtějí dopřát lidem kvalitní život.

2. Jaké priority přináší vaši kandidáti do volebního sdružení pro letošní volby? 
Do koalice vstupujeme jako občané České Třebové, ale také i jako politici. Naší prioritou je opravdu transparentnost veřejných zakázek, které naše město bohužel nebylo schopno naplno využít , takovou formou aby si mohl občan na internetu najít za co město utrácí a zjistit jak se hospodaří s našimi daněmi

3) Jaké cíle si dáváte vy osobně?
Mé cíle jsou jasné - 1) Regulace hazardu -  Je silně nevhodné mít hrací automaty v sociálně vyloučené lokalitě jako je sídliště Semanínská. Na automaty vzniká závislost, která je srovnatelná s užíváním heroinu. 2) Využití veřejného prostoru - naše město má sice obrovské sportovní vyžití, ale ne každý je sportovcem. Jsme ve 21. století a trendem nové generace je sdružování se do občanských komunit, které chtějí naše město posunout dopředu, bohužel se to zatím nedaří a budu rád, když bych mohl tuto obměnu nastartovat a dát lidem možnost využít parky, náměstí nebo ulice. 3) Transparentnost - tento bod není pouze o financích, ale i o zpřístupnění informací z naší radnice. Můžeme se bavit o možnosti nahrávek zastupitelstva a následné uložení na webu města atd. Transparentnost je otevřenost a to se moc v České Třebové nedaří
4) Máte nějaké představy o vedení volební kampaně? 
Do naší koalice chceme přinést nové formy kampaně, ale to bych zde zatím nerad popisoval. Věřte, že to co připravujeme naše město ještě nezažilo.
 
Poznámky k odpadovému hospodářství a poplatku  za odpady
 
Od 1.1. 2013 došlo ke skokovému zdražení  poplatku za odpady ze 480 Kč/osobu na 588 Kč na osobu a rok.
To má své dopady především na vícečlenné rodiny. Návrh na odpuštění poplatku za třetí a další dítě,. který jsem podal, však rada města smetla ze stolu. Stojí jistě znovu za zvážení. Podobně je třeba se zabývat platbou za odpad pro osoby dlouhodobě působící mimo Českou Třebovou. Vysoký poplatek je v tomto případě jedním z důvodů, proč se odhlásit z trvalého pobytu v našem městě a tedy i tím i stále klesající daňové výtěžnosti.  Daňová ztráta v příjmech města spojená s odhlášením 1 obyvatele mnohonásobně  (např. 30x) překračuje hodnotu poplatku za odpady, který bychom těmto daleko dojíždějícím občanům odpustili. Peníze, které město vynaloží na likvidaci odpadů jsou větší než vybraná částka za poplatky. Ten rozdíl je však vynaložen vlastně rovnoměrně na všechny občany města a tedy spravedlivě.  Dobře prosperující město by se s tím mělo vypořádat, pokud ovšem nemusí splácet tak vysoké dluhy jako Česká Třebová v současné době.
 
Měli bychom znovu posoudit  výši poplatku a případně i úlevy některým skupinám občanů  (po snížení poplatku by úlevy nemusely být), ale znovu posoudit vlastní technologii sběru odpadu ve městě, jiná možnost by mohla být na sídlištích a v centru a jiná  v okrajových čtvrtích rodinných domků. Zkušenosti jsou v jiných městech, využijme je. Je třeba racionalizovat provoz sběrného dvora, otevřít jej i pro podnikatele za poplatek nižší než v Ekole, Proč asi jezdí Ekola až z Českých Libchav  odebírat odpad od podnikatelů  i v našem městě?
Přímo ne dvoře realizovat zpracování bioodpadu - štěpkování atd., zpracovat v sousední kotelně a nevozit jej zbytečně na skládku
Řešit sběr komunálního odpadu v odlehlé části města (Parník) pomocí velkoobjemových kontejnerů....
 
Příjmy z poplatků na odpady před zvýšením, např. v roce v roce 2010:  7 705,3 tis. Kč
Příjmy z poplatků za odpady v roce 2013 po zvýšení poplatku o 22,5%  8701,5 tis. Kč

Zatímco občané platí skoro o čtvrtinu více, tak se příjmy města za odpady zvýšily pouze 12,92%
Citelné zvýšení poplatku  vytvořilo jen  nepodstatné zvýšení příjmu města ( cca o 1 milion korun). Porovnejme to např. s částkou vynaloženou na radnici v r. 2013 za pohoštění (467 tis. Kč) a věcné dary (845 tis.Kč).  (Zdroj: položkové plnění rozpočtu města za rok 2013.)

Zvýšením poplatku tedy pouze město zbytečně naštvalo občany, způsobilo nepřímo i odhlášení některých obyvatel jinam a tím další ztrátu v rozpočtu města na daňových příjmech. Zvýšení poplatku za odpady městu žádná pozitiva nepřinesla. Už předcházející výše poplatku byla pro sociálně slabší vrstvy citelná. Zvýšení poplatku za odpady bylo schváleno na jednání zastupitelstva města dne 10. 12. 2012 pouze 15 hlasy, nehlasovala pro něho ani celá radniční koalice (jen Nestraníci a ČSSD). 
Domnívám se, že tak velké zvýšení poplatku k 1.1. 2013 lze odůvodnit  i tím, že v letech 2011 a 2012 byla ekonomická situace města velmi těžká,  s rozpočtem jsme tak tak vycházeli a každá koruna získaná z poplatku za odpady se hodila. Od ledna 2013 však vešlo v platnost nové rozpočtové určení daní, přineslo do pokladny města dalších 14 milionů, proto zvýšený poplatek na odpady, který tolik naštval lidi, vlastně nebyl vůbec potřeba. Zvýšený poplatek berou mnozí také jako demotivační ke zlepšení třídění odpadu v domácnostech.                                                                                                                             Milan Mikolecký