Herny byly, jsou a zřejmě zůstanou...
 
Pravý čas pro zrušení heren, hracích automatů (výherních hracích přístrojů) v našem městě jsme už "prošvihli". Stalo se to díky taktizování ze strany vedení našeho města, které nepřistoupilo na žádný návrh Koalice pro Českou Třebovou na to, aby se zahájily razantní kroky k omezení hazardu v České Třebové. 
Vedení města bohužel ctilo zásadu, že se "hazard omezí sám" a to díky novému zákonu, že pro to není třeba podnikat žádné kroky.
Byla sice  jmenována komise, která se přijetím omezující vyhlášky měla zabývat, ale ve skutečnosti zde jednala do ztracena, nepřednesla zastupitelům žádný návrh řešení, nepřistoupila na žádné návrhy Koalice pro to, aby se na začátku letošního roku (kdy to ještě šlo) připravila jasná pravidla pro to, jak bude nebo nebude hazard v České Třebové povolen, zakázán či tolerován. 
A tak mezitím podnikatelé v této branži konali a konají: investují  a vybavují herny,  tak jak nový zákon přikazuje a to je jasnou zprávou: Hazard z České Třebové nezmizí. A vedení města si myslí, že to je dobře, neboť daň z hazardu je přínosem pro město. To bylo možné číst mezi řádky každého sděleného stanoviska. Příjem z daní však stejně už nikdy nebude takový jako loni a letos (skoro 10 mil. Kč), bude stejně klesat. Herny přitom zůstanou, budou dál vzorem a lákadlem snadného života pro mládež a centrem pro hráče z měst v okolí, kde je hazard zakázán. Budou potenciálním zdrojem kriminality, kterou si v našem městě nepřejeme.  
Nebylo by férové nyní  zákaz prosazovat a veškeré investice podnikatelů tak zničit. Jistě by se to neobešlo bez soudních sporů. Jenže i tak tu problém může nastat v souvislosti s připravovanou vyhláškou o omezení provozní doby všech nočních podniků prosazovanou proto, aby se omezilo rušení nočního klidu a vandalismus. Mělo by se týkat nejen pohostinských provozoven, ale také heren. Vždyť i ty jsou zdrojem nočních problémů a hluku, také se chodí kouřit ven, právě tak jak můžeme vidět na fotografii před (již upravenou) hernou na Křibě. Dle zákona mohou být herny v provozu od 10 do 03 hodin. Omezení doby by také narušilo provozní podmínky a mělo být dříve avizováno....  A tak uvidíme.....
Připomeňme si alespoň: 
1) Upozornění Ministerstva financí: při hraní hazardních her může vznikat návyk ! 
2) Stanovisko Koalice pro Českou Třebovou: Herny jsme nechtěli, nechceme a chtít  nebudeme